Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, i zatem nie jedyny rozwiązanie jak odzyskać swoje pieniądze. Przelew możemy usunąć z zakresu bankowości online czyli w pozycji banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawy obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w terminie 30 dni. Gdy tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co potrafisz stworzyć ty, oraz co bank?
Nawet jeśli tak znamy jak zrobić przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” zadajemy sobie, gdy wykonamy przelew na za wysoką kwotę lub przelew na krótki numer konta. Nazwa klientowi w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najważniejszy jest jednak numer konta, a wszystka kobieta korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku oddaje się z aż 26 cyfr.

Wyjście na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najpopularniejsze to:

Przelew na nieżyjące lub nieaktywne konto – w ostatnim przypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie wskazany. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i trwa automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu dotrze na polskie konto przy następnej sesji ELIXIR, zatem w okresie od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest obowiązkowa bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby będące więcej niż samo konto bankowe w danym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak łatwo przypuszczać pomyłki się zdarzają i przynosi się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast zatem nie ważna ich rozwiązać. W ostatnim przypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na krótki numer konta musimy zgłosić więc do banku, jaki w ciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, oraz tenże teraz z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze od kliencie?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest akceptowalne i niezbędna będzie reklamacja do banku. Tworzy ją właściciel rachunku, i w wypadku konta wspólnego drink z właścicieli. Co ważne – bank może, ale akurat nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może wysłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do ceny, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na jaki musi wpłacić pieniądze. Na tym uwagę banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na określony rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną oddane na polskie konto w ciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy oraz nie poniesie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, obowiązany jest do dania pomoce w istocie, a jeśli to nie było możliwe, do zwrotu jej ceny”. Po przesłaniu przez polski bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ciągu 30 dni. Gdy tego nie zrobi, będziemy musieli zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W form gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na odległość sądową, bank jest obowiązek ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew także jaki bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale już zauważyłeś błąd? Masz więcej okazję na rozwiązanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w narodowej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR prowadzony przez Naszą Izbę Rozliczeniową. ELIXIR gra w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w układu dnia. Wpisanie do organizmu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tu i godziny sesji wychodzących i wpływających w danych bankach. O ile przelew nie został jeszcze wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu systemu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Potrafimy to stworzyć:

samodzielnie z zakresu bankowości online – często opcja dostępna tylko dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu może się wiązać z specjalnymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Możliwość na rozwiązanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy wyłącznie w niektórych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu już zupełnie nie zrobisz przelewu na złe konto
Znasz już co zrobić gdy przelew poszedł na złe konto, jednak zawsze lepiej unikać takim formom. Że o błędny przelew bankowy, jeżeli oddane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co więcej możemy wykonać? Przede każdym:

z opinią wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy zdefiniowanego,
w wypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie stracimy pieniędzy, tylko możemy spowodować sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy wysokie kredyty lub pożyczki pozabankowe więc ich koszt całkowity uzależniony jest od terminowej spłaty. W wypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia godzi się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na zwrot błędnego przelewu może przydać się do opóźnień w zarządzaniu rat słowa i prowadzić negatywną nowością w BIK.

Jak wiemy, informacje z raportu BIK są niezmiernie ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą i mówić o niesolidności przedsiębiorcy. Nie przypominamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki potrafi powodować rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto produkować ze wyjątkową starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments