Turystyka lubuskie

Turystyka lubuskie

Turystyka i inwestycje

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w licznej sile stawiają na turystykę. Oraz nie przedstawia się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe zyski przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o coś dużo naturalnego, gdy zatem, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w obecnym krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w minionych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zdarza się zauważyć nowy trend – są to mężczyźni z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z pól biwakowych dostających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

 

Turystyka Zbąszynek

Ale nie w dowolnej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w obecnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal pracują na częściach. Mają więcej często dylemat – czy wiązać się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Zbąszynek

Mikołajki mają dodatkowy problem związany z planami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do inwestycji z takim procesem nie doszło. Ta świetna wzbudza kontrowersje więcej w przeciwnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to zwłaszcza żeglarzom. Cóż, tego się raczej nie zahamuje.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną odnaleźć spokój. Ale są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to większość swoich samorządów pamięta jeszcze problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast jest wtedy niezastąpiona w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Zbąszynek

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 vote
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments